Sign in to follow this  
GregoriusGaming

Sprzęt komputerowy- problemy.

Recommended Posts

Tutaj proponuję wrzucać konfigurację swoich PC oraz swoje negatywne bądź pozytywne doznania z rozgrywki. Ilość FPS, ustawienia grafiki, czy gra jest płynna (nie ma FPS dropów). Trochę sie znam na pecetach więc może komuś pomogę. Proszę wrzucać konfigurację swojego PC wg poniższego wzoru nie zapominając o systemie operacyjnym.

CPU: i5 6600k @ 4,6 GHz

GPU: Gigabyte GTX 1060 xtreme gaming 6g

MOBO: Asus Maximus VIII Ranger

RAM: Corsair Vengeance LPX 16gb (2x 8gb) @ 3200 MHz Cl 15

Dla przykładu podałem moją specyfikację. Małpa (@) oznacza, że dany podzespołów został podkręcony. Osobiście miałem problemy z pamięcią RAM- kraszowało mi grę a także bywało, że miałem srogi FPS drop z około 220 do 20 klatek (trwało to dosłownie ze dwie sekundy ale potrafiło zdenerwować). Pamięć przechodziła testy na wyższych taktowaniach w memteście i OCCT. Natomiast nie sprawdzała się w Crossoucie. Zwykłe obniżenie taktowania do 3200 MHz zażegnało te problemy. P.s. Wiem, że oko ludzkie widzi do 60 FPS ale nie o tym jest ten temat.

1 hour ago, BialyPielgrzym said:

Ilość FPS, ustawienia grafiki

Nie podałeś ustawień grafiki na jakich osiągasz 220FPS. Z drugiej strony, ciekawi mnie jaki masz monitor że grasz na takich ustawieniach? 120, 144Hz ?Nie przeszkadza ci rozrywanie ekranu (screen tearing)?

Wiem, że oko ludzkie widzi do 60 FPS

To akurat mit :)

• Upvote 1

Wszystko mam na maksa ustawione. V sync off. Monitor FHD 60 Hz. Zazwyczaj jest od 120 do 200 FPS. W kazdej grze to odblokowuje. Wolę wiedzieć ile sprzęt wyciąga. 60 FPS uznaje sie za płynną rozgrywkę. Mało kto rozpozna różnicę między 60 a 144 FPS. Wiadomo, że każdy ma inne oko. Istnieją pewnie osoby które rozpoznają różnicę między 144 a 160 FPS. Mowimy jednak o przeciętnych zjadaczach chleba :-) Do tego sprzętu monitor WQHD byłby za dobry. Za minimum do WQHD osobiście uznaję GTX 1070. A szkoda mi teraz wydać 1000 zł na FHD 144 Hz. Poczekam ze dwa lata i jak bedę wymieniał podzespoły wymienię też monitor na WQHD. Jak portfel pozwoli to będzie to WQHD 144 Hz, jak nie to WQHD 60 Hz. Co do rozrywania obrazu to na szczęście nie zauważyłem tego zjawiska w żadnej grze. W Wiedźminie 3 występowały zjawiska podobne do artefaktów. Wystraszyłem się, że mam uszkodzone GPU. Przyszła aktualizacja sterowników Nvidia i już tego zjawiska nie zaobserwowałem. Najmniej problemów jest przy użytkowaniu referentów, tym bardziej w SLI. Konstrukcje niereferencyjne na początku swojego istnienia często maja problemy jak np w tym Wiedźminie 3. Co do gry Crossout to widzę, że producenci gry rozwijają opcje graficzne- i bardzo dobrze. Nawet jeżeli producent karty graficznej nie zoptymalizuje karty pod daną grę to dzięki rozbudowanym opcją można samemu zażegnać problemy.

Jest różnica między 144 klatkami, a 60 i to Ci powie każdy, kto zobaczy dwa takie monitory obok siebie. Mam 3 monitory, z czego jeden ma 60Hz, a dwa pozostałe po 75Hz i nawet różnica 15 klatek jest widoczna.

Skąd stwierdzenie, że najmniej problemów jest z kartami referencyjnymi? Referenty i niereferenty korzystają dokładnie z tych samych płytek, różnią się chłodzeniem, czy ew. producentem kości, zasilaniem. Sterowniki dostają dokładnie takie same, a to z nimi jest zawsze największy problem.Producent nigdy nie optymalizuje kart graficznych pod jakąś grę(niby jak?), to robią sterowniki.

Edited by Patryk6

To masz dobre oko skoro widzisz różnicę. Nie każdy to widzi... 

Co do referentow i niereferentow w SLI to warto zobaczyc testy na necie.

Postaw obok siebie dwa monitory o różnym odświeżaniu i sam zobaczysz różnicę.

Z chęcią zobaczę te testy, gdzie karty niereferencyjne w SLI wypadają gorzej. Jeśli chodzi o temperatury to nie jest to w żadnym razie wina kart tylko obudowy i umiejscowienia slotów PCIe. Zachowując odstęp między kartami będziesz miał lepsze wyniki niż w wersjach z turbiną, chociażby dlatego, że wersje niereferencyjne mają lepsze zasilanie i wydajniejsze chłodzenie, czyli można na nich uzyskać wyższe zegary.

Wszystko mam na maksa ustawione

Zasięg renderowania masz na 200%?

Nie jestem pewien czy to trolling (jeśli tak to słaby), ale wytłumacz mi jak zamierzasz dostrzec różnicę między 120FPS, a 60FPS posiadając monitor o odświeżaniu 60Hz?

1 hour ago, Smoczyca6 said:

Nie jestem pewien czy to trolling (jeśli tak to słaby), ale wytłumacz mi jak zamierzasz dostrzec różnicę między 120FPS, a 60FPS posiadając monitor o odświeżaniu 60Hz?

I film nagrany w 60 klatkach :)

Dam może odnośniki do 2 ciekawych artykułów, w pierwszym można zobaczyć różnicę jakości pomiędzy 60 a 144Hz a drugi pokazuje wpływ fps na wyniki w grach:

http://pclab.pl/art58968-5.html

http://pclab.pl/art62858.html

Z ciekawostek: najlepszy wzrok mają piloci myśliwców, rekordziści potrafią dostrzec obiekt który pojawił się na jednej klatce filmu lecącego z prędkością 300FPS.

Edited by Spichris

Tylko zobacz w jakim zwolnionym tempie to jest 60hz a 144hz to i widzimy, a normalnie nie dostrzeżesz, to jest taki trend, moda i wywyższanie sprzętu PC nad konsole, od tego się zaczęło i każdy o fpsach mówi, jak nie o fpsach to herce i inne rzeczy i mimo ze testy były przeprowadzane i 90% ludzi nie widziało tego co większość pisze że widzi różnice, to jest pisanie że , taaaaa ja widzę, jest różnica, to coś dużo tych ludzi z 10% co widzą różnicę :D  Nie piszmy o pilotach bo pilot to człowiek (okaz zdrowia)  a nie zwykły gracz.  Sama ciekawostka ok.

21 hours ago, Smoczyca6 said:

No ja mam 60hz, ale znajomy ma 144hz i jakoś nie widzę jakiś różnic o których tak głośny by pisać.

7 minutes ago, robsonnnn said:

No ja mam 60hz, ale znajomy ma 144hz i jakoś nie widzę jakiś różnic o których tak głośny by pisać.

No przecież już raz pisałem - dałeś film który jest nagrany w 60FPS! Jako możesz na nim zobaczyć różnicę w 120? :D

16 minutes ago, robsonnnn said:

Tylko zobacz w jakim zwolnionym tempie to jest 60hz a 144hz to i widzimy, a normalnie nie dostrzeżesz, to jest taki trend, moda i wywyższanie sprzętu PC nad konsole, od tego się zaczęło i każdy o fpsach mówi, jak nie o fpsach to herce i inne rzeczy i mimo ze testy były przeprowadzane i 90% ludzi nie widziało tego co większość pisze że widzi różnice, to jest pisanie że , taaaaa ja widzę, jest różnica, to coś dużo tych ludzi z 10% co widzą różnicę :D  Nie piszmy o pilotach bo pilot to człowiek (okaz zdrowia)  a nie zwykły gracz.  Sama ciekawostka ok.

Nie wiem skąd masz te dane. Zerknij sobie np tutaj, gdzie test przeprowadzono na 50 graczach i 88% poprawnie zidentyfikowało z jakim odświeżaniem ma do czynienia: https://us.hardware.info/reviews/4592/3/vast-majority-of-gamers-prefers-120-hz-monitors-results-86-prefer-120-hz

Z ciekawostek dodam jeszcze iż im większy monitor tym łatwiej dostrzec różnicę - obraz bardziej skacze, zamiast np pocisk przy 30FPS przeskoczyć o 0.5cm pomiędzy klatkami przeskoczy o 1 lub 2 cm zależnie od wielkości monitora. Przy 60FPS będzie to odpowiednio 0.25, 0.5 oraz 1 a przy 120FPS 0.125, 0.25 i 1.

48 minutes ago, robsonnnn said:

A jakieś źródło tych rewelacji czy to jest właśnie takie pisanie co się samemu uważa bez żadnego potwierdzenia w dowodach?

Edited by Smoczyca6
  • Upvote 1

Teraz czas na małą lekcje.

Dlaczego FPS w grach jest niedokładnym wyznacznikiem płynności gry. 

Ludzkie oko dostrzega załóżmy 60 klatek na sekundę, idealnie rozłożone w czasie wzorem 1-1-1-1-1-....     '1'= widzi '-'= obraz nie został wychwycony. (I tak spójnie przez cały czas jednej sekundy)

W grach klatki na sekundę są uśredniane czyli np mając częstotliwość odświeżanie 80 możemy dostać obraz niedostosowany do ludzkiego oka, gdzie w jednej cześci sekundy 50 klatek, później 30.

Zakładając że dzieli się to po równo 1/2 sekundy obraz odebrany przez ludzkie oko będzie wydawał się nie spójny gdyż będzie to coś w formacie 11111--1--1--1.

Podsumowując jeżeli ktoś nie zrozumiał mojego wykładu chodzi o to że wynik fps jest uśredniony i często 60 fps może wyglądać na 40 przez nierównomierne rozłożenie klatek w ciągu sekundy Niestety działa to tylko w jedną stronę i nie wyciągniemy z 30 45 klatek. :( Co najwyżej 60. Dlatego mając większą liczbę klatek czy odświeżania na sekundę pozbyawmy się tego czynnika poprzez zaniżanie błędu poza margines naszego oka. Ale to tylko dla tych z lepszym sprzętem (Czytaj PC) :DDDDD

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.